Lefkoşa & Mağusa Kültür Turu | Kıbrıs Vip Transfer | Kıbrıs Transfer | Kıbrıs Taksi - Fiyat - Otel Transfer

Lefkoşa & Mağusa Kültür Turu

KKTC’nin Başkenti Lefkoşa ile başlayan Lefkoşa & Mağusa Kültür Turu 1974 Barış Harekatı’nda yer alan kahramanlarımızın yattığı Boğaz Şehitliği’nden, Kıbrıs Türk Alayı Binbaşısı Dr. Nihat İlhan Bey’in eşinin ve çocuklarının katledildiği Kanlı Küvet olayının izlerinin sergilendiği Barbarlık Müzesi’ne, oradan yeşil hat sınırını panoramik ziyaret ederek Kıbrıs’ta bulunan tarihi üç giriş kapısından biri olan Girne Kapısı’na götürüyoruz.

Avrupa’nın en büyük ikona müzelerinden biri olan St. Barnabas Müzesi’ne, vatan şairi Namık Kemal’in esaret yıllarını geçirdiği Namık Kemal Zindanı’ndan hayalet şehir Kapalı Maraş’a geçerek sizlere harika zaman geçirebileceğiniz bir gün sunuyoruz.

Lefkoşa & Mağusa Kültür Turu Detayları

Barbarlık Müzesi
Kıbrıs Türk Kuvvetleri Alay Doktoru Binbaşı Dr. Nihat İlhan’ın eşi ve üç çocuğunun Binbaşı alaydaki görevinde olduğu bir sırada korunmak için sığındıkları banyo odasında 1963 yılı Noelinde şehit edildiği ev müzeye çevrilerek ziyaretçilere açılmıştır. Bu müzedeki duvar panolarında sergilenen fotoğraflar, 21 Aralık 1963′te başlayan şehit olan kadın, genç, ihtiyarların evleri ve köyleri yakılıp yıkılmak suretiyle göç etmeye zorlanan soydaşlarımızın öyküsünü yansıtmaktadır.

Yeşil hat ve Ledra palas sınır kapısı
Yeşil Hat’ ın bugünkü sınırları 1974 yılındaki Kıbrıs Harekâtı ile belirlenen Rum tarafı ve Türk tarafını ayıran hayali bir çizgidir.

Girne Kapısı
Kuzey Kıbrıs’ta bulunan 3 geçiş kapısından biri olan Girne Kapısı, Lefkoşa surlarında yer alan bir kapıdır. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti sınırları içerisinde bulunan kapı; şehrin kuzeye, dolayısıyla Girne’ye ulaşımını sağlamaktaydı. 1567 yılında inşa edilmiş olup, Venediklilerin yaptığı üç kapıdan biridir.

Saint Barnabas Manastırı
St. Barnabas kilisesinde çogunlugu 18. yy’dan kalma zengin bir ikon koleksiyonu bulunmaktadır. Manastırın avlusunda bulunan bazalt değirmen Enkomi yerleşim bölgesinden, diğer sütun ve taşlar ise Salamis’ten gelmiştir. Papazların yaşamlarını sürdürdüğü odalar ise restore edilerek bir Arkeoloji müzesi haline getirilmiştir. Müzede Kıbrıs’ın Neolitik Döneminden Roma Dönemine dek geniş bir çizgideki tarihsel sürece ait çesitli eserleri görebilmek mümkündür. Ayrıca tunç ve mermer eserler de müzede sergilenmektedir

Lala Mustafa Paşa Camii
Orijinal ismi Saint Nicolas Katedrali olan eski bir Katolik mabedidir. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti(KKTC)’nin en büyük iki camisinden biridir. 1328′de katedral olarak açılmış ve 1571′de Osmanlı Devleti tarafından bölgenin ihtiyacını karşılamak için camiye çevrilmiştir. Kıbrıs Fatihi olarak anılan Lala Mustafa Paşa’nın adını almıştır.

Venedik sarayı kalıntıları
Kıbrıs kralları 1369 yılına kadar bu sarayda oturmuştur. Gördüğü bir deprem sonucunda Venedik Sarayı yıkılmıştır. Günümüze ise kalıntıları bulunmaktadır.

Namık Kemal Zindanı
Namık Kemal Meydanının batısındaki Venedik Sarayının avlusunda yer alan, dikdörtgen planlı ve iki katlı bir yapıdır. Tek olan hücrenin kapısı Venedik Sarayının avlusuna açılmaktadır.

Kapalı Maraş panaromik görüntüsü
Maraş, 1974 yılında 13 Ağustos’ta İkinci Kıbrıs Harekatı sırasında Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından ele geçirilmiştir.1974 öncesi Akdeniz’in en ünlü tatil merkezlerinden biri olan Maraş, şu sıralar Birleşmiş Milletler tarafından denetlenmektedir.BM’ye ait bir adet bina bulunmaktadır.

Gazimağusa surları
Mağusa Surları’nın tarihe tanıklık eden eşsiz güzelliklerini sizlere sunuyoruz.