Girne Kültür Turu

Girne, Akdeniz'in büyüleyici ve gizem dolu şehirlerinden biri olan kent, Beşparmak Dağları ile denizin kıyısında yer alır. Konumu, tarihi ve doğal güzellikleriyle ziyaretçileri etkileyen bu şehir, son yıllarda turistik tesislerde yapılan yatırımlarla çok çeşitli olanaklar sunuyor. Girne'yi ziyaret eden misafirler, tarihi dokusunu keşfetmekten ve benzersiz manzaralarıyla büyülenmekten keyif alacaklar.

Girne Gezilecek Yerler

Girne Gezilecek Yerler rehberimizde, şehrin önemli sembollerini ve tarihi eserlerini sizin için listeledik. Bu tur, bölgenin zengin tarihine tanıklık etmiş olan yerleri keşfetmenizi sağlayacak.

Beylerbeyi Köyü

Beylerbeyi Köyü Bellapais ya da şimdiki adıyla limon ve nar ağaçları arasında küçük şirin bir Akdeniz köyüdür.

Bellapais Manastırı

MS 12. yüzyılda Roma döneminde inşa edilen Bellapais Manastırı, Kıbrıs’ın Bellabayıs köyünde bulunan tarihi bir manastır. Girne şehir merkezine yaklaşık 40 dakika mesafede muhteşem manzaraya sahip olan eser Beşparmak dağlarının eteklerinde yer almaktadır

St. Hilarion Kalesi ve Girne Kıyı Şeridi Manzarası

Saint Hilarion Kalesi, Sent Hilaryon kalesi, Aziz Hilaryon kalesi (St.Hilarion), Beşparmak dağları üzerinde kurulan üç kaleden en batıda yer alanıdır. Ada halkını olası Arap akınlarına karşı korumak ve muhtemel saldırılara karşı uyarmak amacıyla inşa edilmiştir. Denizden 700 metre yükseklikte oldukça sarp iki tepe üzerine kurulmuştur.

Girne Yat Limanı

Girne Yat Limanı’nda günün yorgunulugunu atarken kahvenizi içebileceğiniz küçük bir kaçamak imkanı sizleri bekliyor.

Karaoğlanoğlu Şehitliği

Karaoğlanoğlu Şehitliği, Kıbrıs Harekâtı sonucunda ölen Türk Silahlı Kuvvetleri askerlerinin (subay, astsubay, erbaş ve erler) anısına Türkiye tarafından yapılan Girne’deki mezarlık.

Barış ve Özgürlük Anıtı

20 Temmuz 1974 Kıbrıs Barış Harekatı’’nın Başlangıç Noktasıdır.

Yavuz Çıkartma Plajı ve Özgürlük Anıtı

KKTC’de, 20 Temmuz Barış Harekatı’nda Türk ordusunun adaya denizden ayak bastığı yerdir.

Anıt Gemi ve Helikopter Müzesi

1974 Barış harekatı sırasında kullanılan gemilerle aynı ebatlara sahip olan bu Anıt Gemi müze içerisinde bilgi ve belgeler ziyaretçilere videolar eşliğinde gösterilmektedir.

Gazi Helikopter ise 1974 yılında asker indirme ve yaralı taşıma görevlerinde kullanılmıştır.

Mavi Köşk

Rum lider Makarios’un avukatı ve Orta Doğunun en büyük silah kaçakçısının evidir.

Evet, Ercan Havalimanı Terminali önünden belirlenen saatlere göre kalkan KIBHAS otobüsleri sizleri Girne Şehir Merkezine kadar getirmektedir.

Girne'de yapacağınız bir tatil için kullanabileceğiniz en yakın Havalimanı Ercan'dır.  Bu mesafe Girne Şehir merkezine yaklaşık 45 Km uzaklıktadır.

Girne Taksi fiyatları dönemsel olarak değişiklik gösterdiğinden dolayı sitemizdeki güncel transfer fiyatlarını inceleyebilirsiniz.

Genel hatları ile Girne Turu minimum 6 saat sürmektedir.

Evet, sabah erken saatlerde başlanması durumunda Girne bir gün içerisinde doya doya gezilebilmektedir. Ayrıca unutulmamalıdır ki Kış dönemlerinde hava durumu ve günlerin kısa olması plan değişikliklerine yol açabilir.

Ercan Havalimanı Girne Merkez Arası mesafe 40 KM'dir. Bu yolculuk yoğunluğa bağlı olarak yaklaşık 45 dakika sürmektedir

Ercan Havalimanı Girne Ulaşım Olanakları aşağıdaki şekildedir.

  • Girne Özel Transfer ( Önceden rezervasyon yapmayı unutmayın)
  • Girne Taksi Hizmeti
  • Toplu Taşıma (Kıbhas Belirli Saatlerde Girne Merkeze Kadar Gider)

Ercan Havalimanı Girne Otobüs Fiyatları hakkında güncel bilgi alabilmek için kibhas.org web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Girne'den Mavi Köşk ya da diğer bilinen adıyla Rum Asıllı Mafya Babası Kaçakçının Köşkü arasındaki mesafe 30-35 km mesafededir.

Girne Kültür Turu
Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu web sitesini kullanarak Veri Koruma Politikamızı kabul etmiş olursunuz.
Devamını Oku