Maraş Turu

Maraş Turları, 1974 yılından bu yana terk edilmiş olan Maraş (Varoşha) bölgesini keşfetmek için düzenlenmesi sivil ziyaretlere kapalı 46 yıl boyunca zamanın durduğu hissini yaşatıyor. Bu heyecan verici şehir, savaşın insanlar üzerindeki etkilerini gözler önüne seriyor.

Maraş Turu

Maraş, 70'li yıllarda modern mimarisi, lüks tatil standartları ve dudak uçuklatan ev ve arsa fiyatlarıyla ünlüydü. Bu dönemlerde toplam arazi değerinin 100 milyar doları aştığı tahmin ediliyor. 6.5 kilometrelik sahil şeridi, uzun otellerle dolup taşan bu bölge, Kıbrıs'taki otellerin yarısına sahip olmasıyla ve ülkenin turizm gelirinin yüzde 53.7'sini sağlamasıyla dikkat çekiyordu.

Kapalı Maraş Turu

Kapalı Maraş Turu, tarihi yapılarla dolu Gazimağusa surlarından başlayarak sizi büyüleyen bir serüven sunuyor. 1974'e kadar dünya çapında üne sahip olan kent, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Adaya barış getirmek amacıyla gerçekleştirilen çıkartma sonrasında tekrar canlanmaya başlamıştır. Maraş, günümüzde birçok yerli ve yabancı turisti çekiyor.

Kıbrıslı Rumların bölgeyi terk etmesiyle çevrili olan Kapalı Maraş, siyasi nedenlerle ilerleme kaydedemedi. Ancak inci kumu ile ünlü sahil şeridi başlangıcıyla birlikte kademeli olarak diğer bölgelerin açılmasına devam ediyor.


1974 Kıbrıs Harekâtı'nda Kıbrıslı Rumlar tarafından terk edilen Maraş bölgesi, harekâtın ardından askerî kontrol altında kaldı ve büyük ölçüde yerleşime kapatıldı. Bir çok kez girişim yapılmasına rağmen etrafı tellenerek 46 yıl boyunca sivil girişe kapalı kaldı.

Ancak, 8 Ekim 2020'de Maraş sahil şeridi yeniden ziyarete açıldı. Bu tarih, uzun bir süredir kapalı olan bölgenin tekrar halka açılması ve ziyaret edilmesine olanak tanıyan önemli bir adımdır.

KKTC Başbakanı Ersin Tatar ile Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılımıyla alınan ortak bir kararla 8 Ekim 2020 Perşembe günü, 1.5 km'lik Maraş kıyı şeridi ve denizi sivil halkın kullanımına açılmıştır.

1974 yılında yapılan Kıbrıs Barış Harekatı sırasında genelde Rum Halkı'nın sahibi olduğu Maraş terk edilmiş ve Türk Askeri tarafından ele geçirilmiştir. Bir çok gez girişim yapılmasına rağmen etrafı tellerle çevrilen bölge askeri kontrol altında 46 yıl kapalı kalmıştır.

Evet, Maraş bölgesinde bulunan halk plajlarında denize girilmesi mümkündür, o kadar mükemmel bir sahil şeridine sahiptir ki efsaneye göre ince altın kumun çöllerden taşınarak getirildiğine inanılıyor.

8 Ekim 2020 Tarihine kadar kapalı olan Maraş Bölgesine rütbeli asker ve yanındakiler giriş yapabiliyor sadece ordu evine hiç durmadan, fotoğraf çekmeden gidebiliyordu.

46 yıl sonra ise sivil halk girişine açılan Maraş bölgesi kademeli olarak açılmaya başlamıştır. Tüm halkın ziyaretine açık olan Maraş Bölgesi girişinde herhangi bir milliyet kontrolü yoktur.

Kapalı Maraş'a giriş ücretsizdir.

Hayır, Kapalı Maraş Bölgesine araçlarla girmek yasaktır, sadece içeride bulunan bisiklet, scooter ve buggy kiralayarak içerde dolaşılabilir.

Evet, 8 Ekim 2020 tarihi itibariyle kademeli olarak açılan Maraş  sivil halkın girişine ve içerde yürünmesine olanak sağlamaktadır.

KKTC'nin Gazimağusa kentinde bulunan Maraş, 1974 Barış Harekatı öncesine kadar ülkenin en ünlü bölgelerinden biriydi. Beyrut'un çıkan savaşlar nedeniyle gözden düşmesi sonucu Akdeniz'in Las Vegas'ı olarak bilinen Maraş, 1974 yılından sonra 'Hayalet Şehir' olarak anılmaya başlanmıştır.

Bu isimle çağrıştırılma sebebi ise Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin aldığı karar doğrultusunda, Kapalı Maraş Bölgesinin hem yerleşime hem de iskâna kapatılmış olmasıdır.

Maraş bölgesine giriş Palm Beach otele doğru giderken sağ tarafta bulunmaktadır. İçeriye araç girişi olmadığından dolayı tam giriş karşısındaki otoparka aracınızı bırakabilirsiniz.

https://maps.app.goo.gl/AJiTPyRkEbGrco7B9 harita üzerinden yol tarifi alabilirsiniz.

Maraş Turu
Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu web sitesini kullanarak Veri Koruma Politikamızı kabul etmiş olursunuz.
Devamını Oku